Dziś będzie o trzech ikonach designu. Podobno najczęściej wyszukiwanymi w internecie w Polsce są:
1. Lampa karczoch zaprojektowana przez Duńczyka Poula Henningsena w 1958 roku:
2. Słynne tzw. eames, czyli krzesło DSR projektu amerykańskiego małżeństwa Charlesa i Ray Eames z 1948 roku – pierwsze przemysłowo produkowane plastykowe krzesło:
3. Najstarszy w tym zestawieniu fotel Barcelona zaprojektowany na Wystawę Światową 1929 do pawilonu niemieckiego przez duet Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich:
Co ciekawe, jak pewnie zauważyliście, projekty te powstały w połowie ubiegłego wieku, albo i wcześniej, a wciąż zdają się być bardzo nowoczesne.
Lampa karczoch (artichoke lamp) powstała dla restauracji Langelinie Pavillonen w Kopenhadze, w której wisi po dziś dzień. Jej autor, Poul Henningsen, zwany pierwszym architektem oświetlenia fascynował się zależnością pomiędzy światłem a dobrym samopoczuciem człowieka. Wierzył, że ludzie nie powinni być wystawiani na działanie światła ze sztucznego źródła i dlatego skoncentrował się na projektowaniu lamp, które nie oślepiają. Lampa-karczoch składa się z 72 aluminiowych płatków, które pięknie rozpraszają światło. Jej wygląd jednoznacznie kojarzy się z warzywem, od którego pochodzi jej nazwa. Poniżej parę inspiracji. Ach ten duński sznyt! Zdjęcia pochodzą z pinterest.com.
Krzesło DSR, zwane także “Eiffel Tower chair” z uwagi na charakterystyczne nogi, powstało we współpracy małżeństwa projektantów Charlesa i Ray Eames z firmą Zenith Plastics na konkurs pod hasłem “Low-Cost Furniture Design” (projekt taniego mebla) organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dziś nie jest bynajmniej tanie 🙂 Jest podobno bardzo wygodne, w co wierzę patrząc na jego organiczny i ergonomiczny kształt. To mój osobisty faworyt tego zestawienia. Czyż poniższe aranżacje nie są piękne? Ja jestem ogromną fanką tego krzesła. Wygląda świetnie w nowoczesnych, skandynawskich aranżacjach, ale widzę je też przy masywnym, tradycyjnym biurku. Zdjęcia z pinterest.com.
Fotel Barcelona nazwę zawdzięcza miejscu, gdzie zorganizowano Wystawę Światową w 1929 roku. Zaprojektowali go do pawilonu niemieckiego Ludwig Mies van der Rohe i Lilly Reich. W przeciwieństwie do krzesła DSR zaprojektowanego do masowej produkcji, od początku miał być luksusowy i wyjątkowy. Powstał z myślą o królewskiej parze Hiszpanii. Projekt inspirowany jest starożytnym Rzymem, co widać głównie w skrzyżowanych nogach fotela. Jednocześnie jest bardzo nowoczesny i oszczędny w formie. Niesamowity. Piękny. Zdjęcia z pinterest.com.
Post powstał we współpracy z firmą VOGA.
11 komentarzy
bardzo ciekawe oświetlenie… dość oryginalne, ale nie dziwaczne
Kapitalne informacje podane w pigułce. Mam nadzieje, że będzie na blogu więcej takich i uzupełnię swoje luki w wiedzy;)
Imponująco wygląda to pierwsza lampa
Lampa karczoch świetna 🙂
A kiedy będą wyniki konkursu?
super wpis, lampy świetne!:)
Bardzo ciekawa ta lampa, podoba mi się. Interesujący kształt, ale nie przesadnie udziwniony. I co ciekawe, pasuje do wielu stylów i aranżacji. Ponadczasowa, tak jednym słowem.
super info o designie w pigułce!:) a lampy ekstra
Wygląda to bardzo nowocześnie 🙂
Bardzo mi się podobają te meble 😉
Cieszę się! Pozdrawiam noworocznie.
Najbardziej przemawia do mnie pierwsza propozycja. Właśnie tego szukam. Taka lampa idealnie by się wkomponowała w wystrój mojego mieszkania.